Szombat, 2018.Október.20, 18.05.22
  Béta

Főoldal
Profilom Regisztráció Kilépés RSS
Belépési neved: Látogató-vendég | Csoport "Vendég"Üdvözöllek, Látogató-vendég
Üdv!  
1-5 órás riasztás
Statisztika

Online összesen: 1
Vendégek: 1
Felhasználók: 0
Belépés
Főoldal » 2012 » Október » 15 » Európában is híres Bátorliget
18.54.08
Európában is híres Bátorliget
[img]http://http://humet.do.am/fold3.jpeg[/img]Bátorliget a Nyírség délkeleti részén Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyében a román határszéllel érintkezõ területen található.
Bátorligeten Európa hírû természetvédelmi területek találhatók, a Bátorligeti-Õsláp (53 ha) a Bátorligeti Nagylegelõ és a bátorligeti rezervátumtól délkeleti irányban mintegy 3 km-re egy hatalmas erdõ, a Fényi erdõ terül el. Az erdõ alakja gombához hasonlít, nagysága 2616 kh 1953 óta védett terület. Bátorliget legnagyobb nevezetessége azonban a híres Bátorligeti ősláp,mely legjobban megőrizte a hajdani Nyírség, Nagyalföld történelem előtti képét.
Van egy arborétumunk,
amelyben sok olyan növény és állatfaj található meg, melyek a világon sehol máshol. Mindezt a sajátos klímájának és Soó Rezső botanikus felfedezésének köszönhetjük. Ennek a megtekintését is ajánljuk a hozzánk ellátogatóknak.
Az 50 hektáros bátorligeti arborétum ma az Alföld természeti múltjának élő múzeuma, melyben megtalálhatók a Kárpát-medencében lezajlott éghajlatváltozások nyomai. A mikroklímát az arborétumot övező erdők biztosítják az itt megőrződött különleges növény- és állatvilág számára.
Nagy kiterjedésű lápok, láprétegek, ligeterdők, ezüsthársas tölgyesek, a csak a Kárpátok 1500 m. magasságai fölött jellemző zergeboglár, orchideafajok, kökörcsin, kékliliom, stb., az állatfajok közül az elevenszülő gyík, bátorligeti pók, stb. találhatók a természetvédelmi területen.
Ugyanitt, a melegebb dombokon a melegkedvelő fajok találtak otthonra. A nyírlápokon megtalálható a molyhos nyír, a fehér zápsza, a szibériai nőszirom és a zergeboglár, mellettük a lápréteken kosborok nyílnak. A láp állatvilága is egyedülállóan gazdag, hiszen él itt fialó gyík, szalakóta - mely nagyon megritkult hazánkban -, de a fekete gólya és a fekete harkály is előfordul. Jelenleg 804 összetettebb szervezettségű ("magasabb rendű") növényről és 5450 állatfajról tudunk. Az ősláp területén a szigorú védelem miatt csak előre bejelentett csoportokat fogadnak, akik kizárólag a szakvezetővel mozoghatnak a kijelölt feltáró ösvényeken.
Csodálatos növény és állatvilágával ezek a szép természeti tájak - õsláp, erdõ, legelõ - övezik teljesen körbe községünket. Ehhez illeszkedik az ÖKOCENTRUM, mely az ide látogató turistáknak, kutatóknak ad szállás lehetõséget, valamint felszereltsége lehetõvé teszi a tudományos konferenciák megtartását is. Az ősláp múzeuma a Bátorligeti iskola egykori épületében mutatja be a terület élővilágát. A természetvédelmi terület csak a Hortobágyi Nemzeti Park előzetes engedélyével látogatható.

Bátorliget község történelme a középkorba nyúlik vissza. 1346-ban tünik fel az oklevelekben Dedemez néven, de ugyanebbõl az idõbõl (1351) vannak adataink az Aporháza elnevezésre is. A szájhagyomány szerint valaha, régen Apor fejedelem tanyázott e tájon, és róla nevezték el a települést Aporházának. A régi falu helyén még az 1940-es években is találtak a földben korhû tégladarabokat. A XV. századból Pórháza néven puszta, a mai Porháza, majd 1466-ban Poorhaza alakokban. A grófi családtól a magyar állam vásárolta meg a birtokot 1936-ban telepítés céljára.
Ennek révén jött létre ismét Aporháza, amely közigazgatásilag Vállajhoz tartozott. Az új falu helyének kiválasztásában fontos szempont volt, hogy közvetlenül határos vele a Nyírbátorhoz tartozó, szétszórt tanyákból álló Bátorliget. A település 1975. június 1-vel kapta mai nevét, Bátorliget néven.
A település lakosságának nagy része a központi belterületen él, de nagy külterület is tartozik hozzá. Legnagyobb külterületi része Újtanya, ahol a közel 300 lakóházból álló Bátorliget 42 háza található, 110 lakossal. A falu mai lakosainak nagy része ma már nyugdíjaskorú. A településen óvoda, általános iskola, könyvtár, művelődési ház, múzeum is található.
Ezen túlmenõen mûködik nyáron egy Ifjúsági Tábor ahova az ország minden részérõl ellátogatnak. Bátorliget településen három történelmi egyház mûködik, a római, görög-katólikus és református egyház. Községünkben élt a nagy mesemondó Fedics Mihály, akinek síremléke a Nyomási temetõben van elhelyezve.
A község fõterén található az I. és II. Világháborús emlékmû, mely tartalmazza a a háborukban elhunytak neveit. A községben szobrok nem találhatóak.
Bátorliget község lakossága korábban túlnyomó részt mezõgazdaságból élt, mára ez a tendencia megváltozott. A termelõk már csak saját részre foglalkoznak mezõgazdasági termeléssel. A településen 4-5 nagyobb területtel rendelkezõ családi gazdaság – egyéni vállalkozó folytat növénytermesztést. Termesztett növények: gabona félék, kukorica, napraforgó.
Illetve Bátorligeten Csillagászati hétvégék is szoktak lenni, illetve szokáshoz híven itt van minden évben a humet csapattalálkozója.
Megtekintések száma: 333 | Hozzáadta:: ales001 | Címkék (kulcsszavak): természetvédelmi terület, Bátorliget, ősláp, Bátorilget története, történet, európa, csillagászat, Falu | Helyezés: 0.0/0
Összes hozzászólás: 0
Hozzászólásokat csak regisztrált felhasználók írhatnak.
[ Regisztráció | Belépés ]